בחירת נציגות הדיירים

בכל מיזם של התחדשות עירונית, לרבות בפרויקט של פינוי בינוי, יש צורך לבחור נציגות דיירים. תפקידה הוא לייצג את האינטרסים של בעלי הדירות בהליך ולהיות הגוף המתאם בינם לבין בעלי המקצוע השונים. משכך, יש לנציגות זו חשיבות רבה מאוד ויש על כן לבחור אותה בקפידה.

הקדמה

בהליך של פינוי בינוי ישנם שני צדדים: היזם מחד ובעלי הדירות מאידך. אולם, מספר בעלי הדירות הוא רב, שכן פרויקט זה כולל 24 יחידות דיור לכל הפחות. לכן, מטבע הדברים יש צורך במינוי נציגות לבעלי הדירות אשר תשמור על האינטרסים של כלל הדיירים וכן תהיה הגורם המקשר והמתאם בינם לבין היזם ויתר בעלי המקצוע המעורבים בפרויקט, כמו עורך הדין המייצג אותם. ללא מינוי נציגות, יידרש כל דייר ודייר להתנהל באופן פרטני מול הגורמים השונים, דבר אשר יהפוך את מימוש המיזם לבלתי אפשרי. משכך, בחירת נציגות הדיירים בצורה נכונה וקביעה מוגדרת של תפקידיה, הם עניין חשוב במעלה בהליך זה. כפי שנפרט בהמשך, יש למנות את חברי הנציגות משיקולים עניינים בלבד ולחלק ביניהם את תחומי האחריות באופן מסודר, המתאים לכישוריהם ולזמינות שלהם. רק כך תהיה הנציגות גוף יעיל המגן באופן אפקטיבי על האינטרסים של בעלי הדירות.

BDi CODE
נשמח להיות בקשר

נציגות הדיירים – מהם תפקידיה?

פעילותה של הנציגות מתחילה מן השלבים הראשונים ביותר, של ארגון בעלי הדירות. לאחר מכן, עליה לבחור עורך דין לייצוג הדיירים ויזם לביצוע הפרויקט, כאשר אלו מטבע הדברים הן ההחלטות החשובות ביותר. הנציגות תהיה בקשר שוטף עמם ותדאג לעדכן את בעלי הדירות בשקיפות מלאה בכל מידע רלוונטי. היא תוכל לעשות כן באמצעות המייל, הודעות ווצטאפ וכינוס אכיפות כלליות מעת לעת. כמו כן, תהיה הנציגות הגורם המתאם בין בעלי המקצוע השונים על מנת שההליך יתנהל באופן חלק ויעיל ככל שניתן. נציגות הדיירים אחראית לכך כי הליך הבנייה יתקדם כפי שסוכם עם היזם, תוך עמידה בלוח הזמנים ואם יש בעיות של יעילות, תלונות וכדומה, להביאן בפני בעלי המקצוע ולספק מענה לבעלי הדירות.

עו"ד פינוי בינוי - הפרוצדורה למינוי הנציגות

טרם נבין כיצד נכון לבחור את נציגי הדיירים, נסביר את הפרוצדורה לבחירת הנציגות. ובכן, זו תתבצע במסגרת אסיפה כללית של כל בעלי הדירות. כאשר מדובר על פינוי בינוי, אז המיזם כולל מספר בניינים, יש למנות שני נציגים לפחות מכל בניין. כינוס האסיפה ייעשה על פי תקנון הבית המשותף הקובע כיצד להודיע על קיומה של אסיפה כזו וכיצד לקיימה. כך למשל יש לתת התראת זמן מספקת על מנת לאפשר לכל בעלי הדירות להיות נוכחים באסיפה ולהפנות שאלות מקדמיות אם ירצו בכך. ככל שקיים קושי לבחור את נציגות הדיירים, ניתן להתייעץ עם עורך הדין וישנן אף חברות המתמחות במתן שירות זה המסייעות לבעלי הדירות בפרויקטים של התחדשות עירונית לבחור נציגות מתאימה.

משרד עורכי דין - אביב טסה - בחירת נציגות הדיירים

עו"ד פינוי בינוי – הכל על בחירת נציגות הדיירים

כפי שניתן להבין, לנציגות יש תפקיד מכריע בפרויקט פינוי בינוי והיא תשפיע רבות על אופן התנהלותו בכל ההיבטים לפיכך, יש לבחור את בעלי הדירות שיאיישו אותה בצורה נכונה. השיקולים לבחירת הנציגים צריכים להיות ענייניים ויש למנות את מי שניחן בכישורים המתאימים מבחינת ידע, כישורי ניהול, סדר וכדומה ואת מי שיש לו את הפניות לכך. חשוב לציין כי על המועמדים עצמם להבין את האחריות שהם נוטלים עליהם ולקבלה רק אם הם זמינים לכך ואכן רוצים למלא תפקיד זה. יש להקפיד למנות בעלי דירות המייצגים את כלל סוגי האוכלוסייה בבניין כאשר לאחר בחירת נציגות הדיירים, יש לבצע חלוקת תפקידים על מנת שהיא תפעל ביעילות. כך למשל יש למנות נציג שיהיה איש הקשר של בעלי הדירות מול עורך הדין והיזם, נציג שישמש כמזכיר שיהיה אחראי על קביעת הפגישות וזימון הדיירים, נציג אחר יהיה אחראי על הוצאת עדכונים שוטפים לבעלי הדירות, יש למנות נציג שירכז את פניות הדיירים וכדומה.
המאמר נכתב על ידי משרד עורכי דין – אביב טסה.
עו”ד אביב טסה – עורך דין מקרקעין, מיסוי מקרקעין והתחדשות עירונית.

למה אנחנו?

ניסיון

מעל 20 שנות ניסיון בתחום

מקצועיות

ליווי אישי ומקצועי לכל אורך הדרך

שירות

זמינים לשירותכם במהלך התהליך

איכות

צוות המשרד מיומן איכותי ואמין

אספקה

התחייבות לעמידה בזמנים

טכנולוגיה

שימוש באמצעים טכנולוגיים חדשניים

לקוחות ממליצים
ראובן הרשקוביץ
ראובן הרשקוביץ
63 סקירות
קרא עוד
המשרד המקצועי ביותר לתמ"א 38
Barry Ravid
Barry Ravid
142 סקירות
קרא עוד
משרד מצויין
Meir Giles Hazon
Meir Giles Hazon
159 סקירות
קרא עוד
משרד עורכי דין מוביל בתחום הנדל"ן
שגיא לביאוב
שגיא לביאוב
קרא עוד
ערן יצחק
ערן יצחק
192 סקירות
קרא עוד
Ido Bahbut
Ido Bahbut
קרא עוד
הקודם
הבא
בחירת נציגות הדיירים - שאלות ותשובות
מדוע צריך לבחור נציגות הדיירים?

ברגע הראשון שתיכנסו אל פרויקט פינוי בינוי, הקבלן יבקש מכם להתנהל מולו דרך נציגות הדיירים. אז אתם בטח שואלים את עצמכם מדוע אתם צריכים לבחור את אותה נציגות? אז יש לכך תשובה, הנציגות אמורה לשמש את כל דיירי הבניין…

כמה דיירים אמורים להיות בתוך נציגות הדיירים?

על מנת שתוכלו להתחיל לגבש את נציגות הדיירים שתוביל את דיירי הבניין כולו, אתם צריכים לדעת קודם כמה דיירים היא אמורה למנות והאם יש מספר קבוע. אז נתחיל כי לרוב אין מספר קבוע מראש, אך ברוב המקרים ההמלצה היא למנות…

מי בוחר את נציגות הדיירים?

על מנת שתוכלו לשלוח את נציגות הדיירים למשא ומתן מול הקבלן ומול כל הגורמים האחרים שאמורים לספק לכם שירות כזה או אחר – אתם צריכים לבחור אותה. ברוב המכריע של המקרים מי שאמור לבחור את נציגות הדיירים הם…

דילוג לתוכן